Zaznacz stronę

Układanie kostki brukowej, czyli inaczej brukarstwo, to zawód odpowiedzialny i wymagający od brukarza odpowiedniej wiedzy i dokładności. Profesjonalny fachowiec zajmujący się brukarstwem powinien odznaczać się nie tylko doświadczeniem ale też wyobraźnią przestrzenną, która podczas wykonywanej pracy umożliwi mu precyzyjne tworzenie niebanalnych projektów. Warto dodać, że współczesne kompozycje są o wiele bardziej skomplikowane, ponieważ do dyspozycji mamy kostkę brukową w wielu kształtach i rozmiarach co determinuje jej sposób układania. Dużą rolę odgrywa również powierzchnia, którą pokrywa się kostką, gdyż mogą to być zarówno podjazdy, chodniki, tarasy jak i ogrodzenia. Jeśli zależy nam na naprawde spektakularnym efekcie, ważne, aby brukarz kierował się kreatywnością i nieszablonowym podejściem. Niezbędna jest również konsultacja, podczas której istnieje możliwość omówienia potrzeb oraz możliwych rozwiązań dla każdego z projektów. Dodajmy, że jest to praca etapowa, sposób przygotowania nawierzchni do układania zależy od rodzaju ziemi. Dlatego tak istotne jest to, aby na samym początku nie pominąć kroku jakim jest: zbadanie gleby i określenie jej parametrów.

Dlaczego warto wybrać kostkę brukową?

Najpopularniejszym surowcem budowlanym jest bez wątpienia kostka brukowa, którą stosuje się do wykańczania powierzchni takich jak ogrody, chodniki, drogi, parkingi czy ogrodzenia. Powierzchnia, która zostanie wykonana z kostki jest odporna na czynniki atmosferyczne, zapobiega powstawaniu kałuż, błota a dodatkowo jest idealnym elementem ozdobnym. Warto dodać, że świetnie komponuje się z elewacją i ogrodem. Jest bardzo funkcjonalna, pomaga stworzyć wyjątkową przestrzeń do odpoczynku i zabawy całej rodziny. Kostka brukowa może przybierać różny wygląd, kształt czy rozmiar. Zależnie od rodzaju możemy swobodnie aranżować otoczenie domu, wzmocnić i utwardzić nawierzchnię. W ostatnich czasach największa popularnością cieszą się produkty kwadratowe, sześciokątne i prostokątne. Ich odpowiednie połączenie pozwala uzyskać interesujące efekty dekoracyjne, które w połączeniu z bujną roślinnością w ogrodzie potrafią nadać niepowtarzalny klimat. Wykonanie kostki brukowej jest praktycznym i funkcjonalnym rozwiązaniem

Jakie cechy przypisuje się dobremu brukarzowi?

Tak więc o tym, jak ważne jest prawidłowe ułożenie kostki brukowej, wiedzą nie tylko te osoby, które brukarstwem zajmują się na co dzień, ale również początkujący w tym fachu. Rozmieszczenie kostki brukowej wymaga sporej precyzji, a skutki niedociągnięć będą rzucały się w oczy. Dlatego prawdą jest, że brukarstwo to zawód, który wymaga dużej dawki wiedzy i doświadczenia oraz dokładności w każdym calu. Dobry brukarz powinien mieć indywidualne podejście do każdego z projektów, odznaczać się pomysłowością i nie schematowym podejściem. Dzięki temu efekty pracy będą zachwycające a ogród lub posesja, staną się wyjątkowym miejscem, od którego nie będzie można oderwać wzroku.