Zaznacz stronę

Nie od dziś wiadomo, że zbudowanie własnego domu to spore przedsięwzięcie, które wymaga od nas nie tylko nakładu finansowego, ale również dobrze przemyślanego planu budowy i zagospodarowania przestrzeni. Na samym początku musimy zacząć od zakupu działki budowlanej, na której powstanie dom. Dobrze, aby nie była zbyt wąska, czy też miała nietypowy kształt, najlepiej sprawdzą się te o kształcie prostokąta. Powinniśmy też dokładnie przeanalizować plan zagospodarowania przestrzennego, ponieważ zawiera wytyczne od których zależy specyfika budynku, który może powstać na określonym terenie. Nie zapominajmy, że ważnym aspektem jest także położenie działki, a przede wszystkim dojazd do niej. Dodatkowo jeśli marzymy o dużym, pięknym ogrodzie to jest to idealny moment na zaplanowanie wstępnych szczegółów dotyczących jego wyglądu. Budowa domu to wieloetapowy proces, dlatego najlepiej skupić się nad jego realizacją krok po kroku, to zdecydowanie ułatwi wszelkie działania i zminimalizuje ewentualne błędy.

Co jest ważne podczas wyboru projektu domu?

Bez wątpienia wybór projektu domu, to moment na który czeka się z największą niecierpliwością. Generalnie to jedna z najważniejszych decyzji, możemy zdecydować się na powtarzalny lub indywidualny projekt budynku. Wszystko zależy od tego czy stawiamy na styl klasyczny, minimalistyczny czy też nowoczesny. Możemy zatrudnić w tym celu architekta, który zaproponuje od podstaw rozwiązania indywidualnie dopasowane do naszych potrzeb. Jeżeli zależy nam na wyjątkowym projekcie, dostosowanym do określonych wymagań, takie rozwiązanie na pewno się sprawdzi. Istnieją także gotowe projekty powtarzalnych domów, których zdecydowaną zaletą jest niższa ceny oraz jeśli zależy nam na czasie, natychmiastowa dostępność. Warto mieć na uwadze, iż w tym przypadku często konieczne jest wprowadzenie dodatkowych zmian, które pozwalają dostosować budynek do naszych oczekiwań.

Kiedy dobrze jest zacząć budowę domu?

Zazwyczaj prace budowlane zaczyna się jesienią lub wiosną, jednak wszystko zależne jest od temperatury powietrza, ponieważ nie powinna być niższa niż 5 stopni Celsjusza. Jeśli jest zimno, niestety istnieje zagrożenia zamarznięcia wody w mieszkaniu, dodatkowo chłodna aura znacznie spowalnia twardnienie cementu. Dlatego gdy zaczniemy budowę na wiosnę, zdobędziemy dużą ilość czasu na przeprowadzenie niezbędnych prac ziemnych, takich jak: wylanie fundamentów, wykonanie zadaszenia, wstawienie ścian oraz drzwi i okien. Jeśli natomiast zależy nam na niższych cenach materiałów budowlanych, warto zacząć budowę jesienią, a z pomocą dobrej ekipy budowlanej istnieje prawdopodobieństwo, iż uda się osiągnąć surowy stan domu, przed nadejściem zimowych mrozów. Warto pamiętać, iż ostatnimi czasy zima zdecydowanie przesuwa się w czasie, to daje nam dodatkowe dni a nawet tygodnie na dokończenie niezbędnych prac. W okresie zimowym prace zostaną wstrzymane, natomiast wiosną ponownie rozpoczęte. Teraz pozostaje tylko wziąć się do pracy i urzeczywistnić marzenia o własnym domu.