Zaznacz stronę

Jeśli chcemy mieć piękny ogród, czy też taras pokryty kostką brukową to oprócz samych materiałów budowlanych będziemy potrzebować fachowca, który zna się na układaniu kostki i ma w tym doświadczenie. Oczywiście jeśli czujecie się na siłach możecie to zrobić samodzielnie, zachęcamy jednak do wcześniejszego przygotowania się i stworzenia specjalnego planu działania, wszystko po to, aby niczego ważnego nie pominąć. Ostatnim ale bardzo ważnym zresztą elementem są odpowiednie narzędzia, które umożliwią i zdecydowanie przyśpieszą wszelkie prace związane z montowaniem kostki brukowej. Na rynku istnieje wiele praktycznych narzędzi wspomagających prace brukarskie, najbardziej przydatnym i popularnym narzędziem jest tak zwany chwytak, który służy do prostego przenoszenia ciężkich materiałów budowlanych.

Jakie są rodzaje narzędzi brukarskich?

Do ich grona zaliczamy wcześniej wspomniane chwytaki, które są przeznaczone do jak sama nazwa wskazuje chwytania i przenoszenia części betonowych i brukowych. Wybór konkretnego narzędzia w pierwszej kolejności zależy od zastosowania. Wszystko zależy od tego czy będziemy przenosić płyty, głazy czy też prefabrykaty betonowe oraz elementy z kamienia naturalnego. Musimy się zastanowić, czy zamierzamy przenosić je w pojedynkę czy będziemy mieć ku temu pomocnika. Kolejnymi niezbędnymi narzędziami są gilotyny do kostki brukowej nazywane też przecinakami. Służą do starannego cięcia kostki brukowej i pozostałych elementów. Przy wyborze pamiętajmy o tym, aby ostrze było wytrzymałe, gdyż tylko solidna konstrukcja pozwoli na dłuższe użytkowanie. Kolejne niezbędne narzędzia to imaki i wyważaki brukarskie przeznaczone do wyjmowanie wcześniej ułożonych fragmentów kostki brukowej. Będą bardzo przydatne w trakcie ewentualnych poprawek lub podczas remontów nawierzchni brukowych. Młotki brukarskie zdecydowanie różnią się od tych tradycyjnych, wszystko za sprawa gumowej końcówki o różnej twardości i wielkości. Najważniejsze jest to, aby były odporne na ścieranie oraz by nie były w stanie uszkodzić pobijanych części. Jeśli chcemy bezinwazyjnie chwytać lub przenosić ciężkie elementy betonowe będziemy potrzebować urządzenia próżniowego. Jeśli musicie zmierzyć się z układaniem ciężkich płyt betonowych, czy też krawężników- niezastąpione okażą się w tym przypadku profesjonalne maszyny o nazwie układarki. Natomiast specjalistyczne listwy i łaty są przeznaczone do wyrównywania podłoża pod kostkę brukową, można je zastosować również przy wygładzania piasku przy krawężnikach.

Dlaczego narzędzia brukarskie są tak ważne?

Przede wszystkim są gwarancją na bezpieczną i sprawną pracę ekipy budowlanej. Co więcej umożliwiają w sposób profesjonalny i precyzyjny wykonanie konkretnych zadań, dając spore pole manewru w przypadku trudniejszych rozwiązań czy też problemów. Dzięki nim możemy szybko ułożyć kostkę brukową, pomagają także przy montowaniu skomplikowanych projektów i wzorów. Jeśli zależy nam na odświeżeniu i odrestaurowaniu kostki brukowej, bez specjalnych narzędzi brukarskich będzie to niestety niemożliwe.