Zaznacz stronę

Prace ziemne, polegają na wykopywaniu ziemi w różnym celu, jednak najczęstszym powodem takich działań jest przygotowanie podłoża pod budowę domu. Pamiętajmy jednak, że wszystko uzależnione jest od przeznaczenia budowy oraz jej rozmiarów. To na czym się skupiają wspomniane prace to zmiana ukształtowania obszaru terenu. Roboty ziemne często składają się z kilku etapów, pierwszym jest wykop ziemi pod fundament, a kolejnym budowanie sieci drenarskiej, której celem jest osuszenie ziemi. W następnych fazach rozpoczyna się budowanie konstrukcji przyłącza gazu, kanalizacji oraz wody. W ostatnim etapie następuje równanie terenu, przygotowywanie miejsca pod ogród oraz projektowanie ogrodzenia.

Ogrodzenie- jak dopasować do stylu domu?

Doskonale zdajemy sobie sprawę, że ogrodzenie stanowi element ozdobny budynku, jednak pamiętajmy o tym, aby przy jego wyborze sugerować się stylem i architekturą domu oraz ogrodu. Zarówno płot, furtka jak i brama powinny być ze sobą spójne, tworząc jedną całość pasującą do otoczenia. Nie musimy pisać o tym, iż mówi ono bardzo dużo o jego właścicielu, jego guście oraz podejściu do świata. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że cała nasze ogrodzenie będzie zarówno wizytówką całej posesji. Często wybór warunkują dodatkowe aspekty i czynniki zewnętrzne takie jak: mieszkanie przy ruchliwej ulicy w środku miasta. Takie osoby będą zwracały uwagę na zatrzymanie prywatności oraz zapewnienie ochrony przed kurzem czy też hałasem. Natomiast gdy nasz dom położony jest na malowniczym terenie będziemy się skupiać nad rozwiązaniem, które nie będzie przysłaniało pięknych widoków. Są osoby, które cenią sobie prywatność do tego stopnia, że w pierwszej kolejności stawiają ogrodzenie a dopiero potem stawiają budynek. Takie zachowanie niesie jednak ryzyko uszkodzenia bramy podczas prac budowlanych, dodatkowo musimy od razu zdecydować się na styl bramy, która w efekcie końcowym nie tworzy spójnej całości z budynkiem. Wygląd ogrodzenia musi być dopasowany do charakteru domu oraz jego okolicy.

Jakie są rodzaje ogrodzeń?

Ostatnio coraz większa popularnościa cieszą się ogrodzenia z kamienia, które świetnie komponują się z budynkami w stylu rustykalnym, skandynawskim czy też dworkowym. Dodatkowo sprawiają wrażenie bardziej solidnych i trwałych, odpowiednio dobrany kamień może mieć uniwersalne zastosowanie. Na uwagę zasługują również rozwiązania z bloczków betonowych, które można spotkać w różnych wariantach, nadają nowoczesny i minimalistyczny charakter. Coraz częściej obserwujemy projekty z tak zwanymi koszami z metalowej siatki, które można wypełnić czym tylko się chce: kamieniami, drewnem, tłuczniem a nawet szkłem. Wybór zależy od nas co daje wiele możliwości a tak naprawdę jedynym ograniczeniem jest nasza wyobraźnia. To bardzo modny i nowoczesny pomysł, takie ogrodzenia są trwałe, dobrze izolują a więc perfekcyjnie sprawdzą się w przypadku posesji w środku wielkiego miasta, gdy chcemy stworzyć prywatną przestrzeń i cieszyć się pełną swobodą oraz poczuciem komfortu.